kaygı

Anksiyete(Kaygı Bozukluğu) Sahibi Olmanın 9 İşareti

Kaygı bozukluğuna sahip olduğunuzu anlamak için belirtilerine dikkat etmek size yardımcı olabilir. Yaşadığınız şeyi çözmenize yardımcı olmak için, bir anksiyete bozukluğuna sahip olup olmadığınızı anlamak için bu dokuz belirtiyi inceleyebilirsiniz. 

Düşünceleriniz, hisleriniz ve eylemlerinizin endişe içinde olup olmadığınızı merak etmek strese ve daha fazla kaygıya neden olabilir. Kaygılarınız var mı? Tıbbi bir hastalığınız var mı? Kendinle ilgili bir sorun mu var? Eğer bu gibi sorular zihninizde yayılıyorsa, önce normal olduğunuzu bilin. Sonra, bunun hakkında bir şeyler yapabileceğinizi bilin. Kaygı belirtilerini bilmek ilk adımdır, çünkü eylemlerinizi şekillendirecektir.

kaygı

Anksiyete Bozukluğunuz Varsa…

  • Kendini bir şeylerden uzak tutuyorsun. Anksiyete bozuklukları, insanların ya da belirli yerlerde ya da durumlarda bulunmasını zorlaştırır. Artan rahatsızlık duyguları hissediyorsanız ve kendinizi insanlardan, bir yerlerden ve olaylardan kaçınmak için mazeretler üretirken buluyorsanız, kaygı bozukluğun olabilir.
  • Birçok şey için suçlu hissediyorsun. Çoğu zaman, insanlar anksiyete bozuklukları ile yaşadıklarında, söyledikleri ve yaptıkları şeyler hakkında endişelenirler. Konuşmaları, ifadeleri, söylenen sözleri, ses tonunu ve neredeyse her türlü durumu kontrol edilemez bulur. Kaçınılmaz olarak, kendilerinde hata bulurlar. Bunun için endişe, bir anksiyete bozukluğu olan birini çok rahatsız edici olabilir.
  • Uyuyakalırsın. Uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız, uykuda ya da her ikisinde birden endişeleniyorsanız, endişelerinizden korkuyorsanız, anksiyete bozukluğunuz olabilir.
  • Başkalarının senin hakkında kötü şeyler düşündüğünü biliyorsun. Kısa bir metin mesajı, dikkati dağınık bir konuşma, iki iş arkadaşının koridorun karşısında gülüşmesi: Eğer bu ve benzeri durumlar sizi sekteye uğratırsa, kötü tepkilere sebep olacak korkunç bir şey yaptığınız için endişelenmenize neden olabilir. Sosyal anksiyete bozukluğunda bu tür endişeli düşünme çok yaygındır. İnsanların normal davranışları size kendinizi kötü hissettiriyorsa, kaygı bozukluğun olabilir.
  • Göğsün ağrıyor. Anksiyete, göğüs ağrısı dahil olmak üzere bir dizi fiziksel semptomlara neden olur. Anksiyete ve panik atak geçiren birçok insan kalp krizi geçirdiğinden korkuyor. (Göğüs ağrısını ilk kez deneyimlediğinizde, doktorunuza danışmak iyi bir fikir olacaktır.) 
  • Birisi size bir şey söylediğinde ilk cevabınız genellikle “Ya …” veya “Kendimi hasta hissediyorum.” Anksiyete, endişe ve korkuları otomatik yanıtlar haline getirir.
  • Nereye gidersen git, endişeleniyorsun. Yaşadığın ortamın tehlikeli ve korkutucu bir dünya olduğuna inanıyorsan, , kaygı bozukluğun olabilir.
  • Delirmiş gibi hissediyorsun. Anksiyete bozuklukları sıklıkla endişe verici düşünceler, duyguları ve takıntılı doğası nedeniyle zihinlerini yitirdiklerini hissettirir.
  • En önemli işaret:

Anksiyete bozukluğuna sahip olmanın en önemli işareti, hayatınızın sınırlı olduğu hissidir. Farklı yaşamak ve farklı düşünmek istiyorsanız, ancak yukarıdaki işaretler sizi hayatınızı daha iyi hale getirmekten alıkoyacağını düşünüyorsanız, bir kaygı bozukluğunuz olabilir. 

İyi haber şu ki, sabır, sebat ve çaba ile kaygı bozuklukları tedavi edilebilir. Anksiyete bozukluğu olan bir ya da dokuz belirtiniz olsun, bu işaretlerin devamlı olması gerekmez. Anksiyete bozukluğuna sahip olabileceğinize karar verdiyseniz, şimdi bunun üstesinden gelmek için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir