Asansör Fobisi Nedir? Nasıl Aşılır?

Fobiler arasında asansör fobisi yer almamasına rağmen, oldukça sık görülen bir sıkıntıdır.

Bazı insanlarda, asansör fobisi mevcut bir fobi tarafından tetiklenir. Herhangi bir fobi gibi hafif veya şiddetli olabilir.

Asansörler ile ilgili fobiler

asansör fobisi

Asansör fobisini 2 ayrı fobi tetikler:

  • Klostrofobi kapalı alan korkusu olarak tanımlanır. Nispeten küçük ve sınırlı bir kutuya benzeyen asansörün klostrofobik bir reaksiyona neden olabileceğini görmek kolaydır.
  • Agorafobi panik atak oluşması durumunda kaçmanın zor veya imkansız olduğu bir durumda kalma korkusudur . Agorafobisi olanlar genellikle ilgili durumlardan kaçınırlar. Aslında agorafobili birçok insanın asansörlerle hiç bir sorunu yoktur. Ancak bir asansörden kaçması zor olacağından agorafobisi olan kişilerin asansörlerden uzak durması alışılmadık bir durum değildir.

Önceki deneyimler

Birçok fobi, korkuya neden olan önceki deneyimlere dayanabilir. Asansörde kalmış olanlar, asansör fobisi edinmeye daha yatkın olabilirler. Deneyimi sizin yaşamanız gerekmeyebilir. Öyle ki bu korkuyu tetiklemek için asansörde korkutucu bir şey izlemek yeterli olabilir.

Asansörler, birçok korku filminde ve diğer korkutucu popüler kültür alanlarında öne çıkıyor. Gerçek hayatta asansörde bir şeylerin ters gittiği nadir durumlarda, olay medyada günlerce yayınlanmakta ve video yıllar boyunca çevrimiçi dolaşabilmektedir.

Asansör Güvenliği Hakkında Gerçek

Hayattaki her şey gibi, bir asansöre binmek de çok küçük bir risk taşır.

1853 yılında, Elijah Otis asansör halatı arızası durumunda devreye girecek bir güvenlik freni sistemi uygulayarak asansör endüstrisinde devrim yarattı. O zamandan beri, teknolojik gelişmeler ve endüstri düzenlemeleri asansörlerin güvenliğini büyük ölçüde artırdı.

Bugün, asansörler, her biri tam yüklü bir aracın ağırlığından daha fazlasını taşıyacak kadar güçlü olan çoklu kablolarla desteklenmektedir. Sadece asansör kabini sağlam bir şekilde yerine oturduğunda açılabilen dış kapılar, bir şafttan düşmeyi neredeyse imkansız hale getirir.

Modern asansör arabaları, “güvenli odalar” olarak adlandırılır ve sistemin başarısız olması durumunda onları en güvenli yer haline getirir. Asansörlü araçlarda, yolculardan yardım istemek için acil durum telefonları ve alarmları bulunur. Hava geçirmez değillerdir ve asansörde kalmış olanlar havasız kalma tehlikesi taşımazlar.

Bununla birlikte, bazen asansör kazaları meydana gelir. Asansör takılıp kalır ve çok nadir durumlarda, yolcular bir günden fazla bir süre boyunca kapalı kalırlar. Aç, susamış ve biraz sıkılmış. Ama sonuç gayet iyidir.

Asansörler için Güvenlik Önerileri

  • Kapıları açık konuma getirmeye çalışmak yerine, daha yavaş binenler için  Kapı Açık düğmesini kullanın.
  • Tüm eşyalarınızı ve kıyafetlerinizi kapılardan uzak tutun.
  • Acil durumlarda asansör kabininde kalın.
  • Yangın anında merdivenleri kullanın.

Asansör Fobisini Aşmak

Kaynak: Daan Stevens

Birçok insan için güvenlik kurallarını öğrenmek ve asansörün çalışmasına aşina olmak, hafif bir korkuyu engellemek için yeterlidir. Sadece birkaç saatliğine cam asansörün oturması ve seyredilmesi endişenin bir kısmını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Eğer korkunuz daha şiddetli veya sürekli ise, profesyonel yardım gerekebilir. Asansör fobileri, insanların yüksek katlara çıkmasını, yüksek katlı hastanelerde ziyarete gitmelerini engelliyor ve düzinelerce kat merdiven çıkmak zorunda bırakıyor.

Profesyonel yardım ve biraz azim ile asansör fobisinden kurtulabilirsiniz.

Kaynak

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir