hipokampus

Hipokampus Nedir? Hafızayı Nasıl Etkiler?

Limbik sistemde yer alan, küçük kavisli bir formasyona sahip olan Hipokampus, beyinde önemli bir rol oynar. Hipokampus yeni hatıraların oluşumunda önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca öğrenme ve duygular ile de ilişkilidir.

Beyin çift ve simetrik olduğundan, aslında iki hipokampuse sahibizdir. Her kulağın hemen üstünde ve kafanızın içinde bir buçuk inç kadardırlar.

Hipokampus Hafızayı Nasıl Etkiler?

Hipokampus, yeni hatıraların oluşumu, organizasyonu ve depolanmasında önemli bir rol oynar ve bu hislere belli hisleri ve duyguları bağlar. Belirli bir kokunun güçlü bir belleği nasıl tetikleyebileceğini hiç fark ettiniz mi? Bu bağlantıda rol oynayan hipokampustur.

Araştırma ayrıca hipokampusun farklı alt bölgelerinin belirli bellek türlerinde önemli rol oynadığını da bulmuştur. Örneğin, hipokampusun arka kısmı uzamsal anıların işlenmesinde rol oynar. Londra taksi şoförlerinin çalışmaları, büyük şehir sokaklarındaki karmaşık labirentlerde gezinmenin, hipokampusun arka bölgesinin büyümesine bağlı olduğunu bulmuştur.
Hipokampus, uyku sırasında anıların birleştirilmesinde de rol oynar. Çalışmalar, bir tür eğitim veya öğrenme deneyiminden sonra uyku sırasında daha fazla hipokampal aktivitenin ertesi gün daha iyi anımsanmasına yol açtığını göstermektedir.
Bu, anıların uzun dönemde hipokampuste depolandığı anlamına gelmez. Bunun yerine, hipokampusun bir gönderi merkezinin bir parçası olarak hareket ettiği, bilgi alıp kaydettiğine ve uzun süreli belleğe kaydedilip depolanmadan önce geçici olarak saklandığı düşünülmektedir. Bu süreçte uykunun kritik bir rol oynadığına inanılmaktadır.

hipokampus
Fotoğraf: ScienceDaily

Hipokampus Hasar Görürse

Hipokampus yeni anıların oluşmasında önemli bir rol oynadığı için, beynin bu kısmındaki hasar, belirli bellek türleri üzerinde uzun süreli ciddi bir etkiye sahip olabilir. Amnezi olan bireylerin beyinlerinde hipokampus hasarı gözlemlenmiştir. Bu hasar, tarihler ve olaylar gibi açık anıların oluşmasıyla ilgili problemlerle bağlantılıdır .

Hasarın kesin etkisi hangi hipokampusun etkilendiğine bağlı olarak değişebilir. Araştırma, sol hipokampuste hasarın sözel bilginin geri çağrılması üzerinde bir etkiye sahip olduğunu ve sağ hipokampusun hasar görmesinin görsel bilgi sorunlarına yol açtığını göstermektedir.
Yaş ayrıca hipokampusun işleyişi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. İnsan beyninin taramaları, hipokampusunun 30 ile 80 yaşları arasında yaklaşık yüzde 13 oranında küçüldüğünü bulmuştur. Bu tür bir kayıp yaşayanlar bellek performansında önemli düşüşler gösterebilir. Hipokampuste hücre dejenerasyonu da Alzheimer hastalığının başlangıcına bağlanmıştır.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir