kariyer

İş Performansınızı ve Kariyer Başarınızı Artırma Yolları

Çok değerli bir yetenek olduğu için, herkesin yüksek duygusal zekaya sahip olması mümkün mü? Bu beceriye sahip olmayan insanlar duyguları anlamak ve yönetmek için yeteneklerini geliştirebilirler mi? Yetiştirme ve kişilik gibi faktörler duygusal zekânın gelişiminde büyük bir rol oynama eğilimindedir, ancak çaba ve uygulama ile geliştirilebilecek bir beceridir.

Bir çalışmada temel duygusal yetkinlikler konusunda eğitimli katılımcıların sadece duygusal zekâda kalıcı iyileşmeler göstermediği, fiziksel ve zihinsel iyi olma, daha iyi sosyal ilişkiler ve düşük kortizol (stres hormonu) düzeylerinde iyileşmeler yaşadıkları bulunmuştur.

Dolayısıyla, iş yerinizin performansına fayda sağlamak için duygusal zeka becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

kariyer

Daha Fazla Kendine Duyarlı Olun

İş yerinde duygusal zeka becerilerini kullanmanın ilk adımlarından biri, kendi duygularınızı tanımak için pratik yapmaktır. Öz farkındalık , duygularınız ve hisleriniz dahil olmak üzere, kendinizin farklı yönlerinin farkında olmayı gerektirir. Duygusal zekanın temel bileşenlerinden biridir. Duygularınızı tanımak ve bu duygulara neyin yol açtığını anlamak için öncelikle farkında olmanız gerekir.

Pratik Öz-Düzenleme

Daniel Goleman, öz düzenlemeyi duygusal zekanın kritik bir parçası olarak tanımladı. Duygularınızın farkında olmak önemli bir ilk adımdır, ancak aynı zamanda hissettiğiniz şeyleri de yönetebilmeniz gerekir. İyi bir öz düzenlemeye sahip insanlar, değişen durumlara iyi uyum sağlayabilirler. Bir şeyleri abartmazlar, kayıtsız tepki vermek yerine, duygularını ifade etmek için uygun yollar beklerler. Ayrıca duygusal ifadelerinin başkalarını nasıl etkilediğini de düşünürler.

Sosyal Becerilerinizi Geliştirin

Duygu psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar aynı zamanda yüksek EQ’lu kişilerin de güçlü sosyal becerilere sahip olduğunu göstermektedir. Başkalarının duygularını tanımak konusunda usta olduklarından, duruma uygun şekilde cevap verebilmektedirler. Sosyal beceriler ayrıca iş yerinde daha iyi bir iletişim için çok değerlidir.

Büyük sosyal becerilere sahip çalışanlar ve liderler, meslektaşları ile ilişki kurabilir ve fikirlerini etkili bir şekilde iletebilir. İyi sosyal becerilere sahip insanlar sadece gerektiğinde liderlik rollerini üstlenebilirler.

Daha Empatik Olmak

Duygusal olarak zeki insanlar , başkalarının zihnine adım atma ve kendilerini nasıl hissettiklerini anlamada iyidir. Empati, sadece başkalarının nasıl hissettiğini tanımaktan daha fazlasıdır; aynı zamanda bu duygulara nasıl tepki verdiğinizi de içerir. Empati Nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

İş yerinde empati, çalışanlar ve yöneticiler arasındaki farklı dinamikleri anlamanızı sağlar. Ayrıca, kimin gücü elinde tuttuğunu ve bu ilişkilerden gelen davranışları, hisleri ve etkileşimleri nasıl etkilediğini tanımanıza olanak tanır.

Motivasyonunuz Üzerinde Çalışın

Duygusal zekânın bir başka önemli bileşeni de içsel motivasyon olarak bilinir . Güçlü bir EQ’ye sahip insanlar, kendisine faydası olacağı için bir şeyler yaptığında daha fazla motive olma eğilimindedir. Dış ödüller aramaktan ziyade, bir şeyler yapmak istiyorlar çünkü onları tatmin edici buluyorlar ve yaptıkları işe karşı ilgileri oldukça yüksektir.

Para, statü ve beğeni önemlidir, ancak iş yerinde son derece başarılı olan insanlar genellikle başka durumlarda motive olurlar. Yaptıkları şey konusunda tutkulular. Çalışmaları için bir taahhütleri var, yeni zorlukları üstlenmeyi seviyorlar ve coşkuları bulaşıcı görünebilir. Engeller karşısında pes etmiyorlar ve hedeflerine ulaşmak için başkalarına çok çalışıp onlara ilham vermeye çalışıyorlar.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir