kıskançlık

Kıskançlık Nedir? Kıskançlıkla Nasıl Baş Etmeli?

Genelde olumsuz, kötü duygular uyandıran bir durumdur ve nefretin önemli bir sebebidir. Ancak bazen bir dereceye kadar, bu duygu da olumlu bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, olumlu ya da olumsuz durumları ve kıskançlıkla nasıl baş etmeli, bu makale açıklıyor.

Kıskançlık İle Nasıl Baş Ederim?

Genellikle, kıskançlık için en büyük nedenin yine kıskançlık olduğunu unutmayın. Olaylarla ilgili sonuçlara aşırı tepki verdiğinizi fark etmelisiniz. Eğer öyleyse, kıskanç olabilirsiniz. Bu durumda, sevdiklerinizle, hatta kendinizle birtakım sıkıntılar yaşamanız olağandır.
Böyle durumlarda her şeyden önce, kendini kontrol etmelisin. Hayatta kıskanç olmak için her bireyin mutlaka bir nedeni vardır. Ancak bu, her nedenin kronik kıskançlığın bir gerekçesi olabileceği anlamına gelmez. Bunu önlemek için öncelikle, kendi duygu ve düşünceleriniz üzerinde kontrol sahibi olmanız gerekir.
İkinci en önemli yol, iyi bir benlik saygısına sahip olmaktır. Bunun için şu makalemizi okuyabilirsiniz. Çok kıskanç olan bir insanın benlik saygısı düşük olduğu söylenirse bu durumu kabullenmeyebilir.
Üçüncü yol, olaylara ön yargıyla yaklaşmaktan kaçınmaktır. Aceleyle verilen yanıtlar genellikle kıskançlık ve öfkenin sebebidir. Olumsuz sonuçlara atlamayın. Madalyonun iki tarafına bakın ve tüm olasılıkları inceleyin. Bu gecikme kıskançlık durumunu kontrol etmenizi sağlar. Aynı zamanda sizi sakinleştirecektir.

İlişkiler

Kıskançlık
Fotoğraf: Vixen Daily

İletişim, açık yürekli konuşma, kıskançlık duygusunu tamamen ortadan kaldırabilir.

Eğer eşinizin sizi aldatmasından şüphe ediyorsanız, kıskanç ve endişeli hissetmeyin. Sadece açık bir şekilde konuşun. Konuşma, şüphelerinizi ortadan kaldıracak ve ilişkinizi güçlendirecektir.

Açık iletişim, ilişkiyi kıskançlık duygusundan korumanın en iyi yoludur. Bu durumun ortaya çıkması için belkide tek sebep küçük bir iletişimsizlik çatlağı ve sızıntıdan ibaret olabilir. Konuşmalar yapın ve birbirinizi iyi tanıdığınızdan emin olun.

Güven ve Dürüstlük

Bir ilişki için en önemli gereksinimler güven ve dürüstlüktür. Bunlar, bu problemi tamamen ortadan kaldıracak duygulardır. Dürüstlük ve güven direkleri üzerinde gelişen herhangi bir ilişki, kıskançlıktan uzak olacak, çünkü bu ilişkide şüpheye yer yoktur.

Aynı karanlık korkusu gibi, bu duygu şüphe içinde büyür. Dürüstlük ve güven, karanlığı ortadan kaldıran ve bu hissi yok eden meş’alelerdir.
Birbirinizle zaman geçirmek son derece önemlidir. Anketler, birbirleriyle zaman geçirmeyen çiftlerin genellikle kıskançlık duygusuna daha yatkın olduğunu göstermiştir. Bu durumda, bu duygu inanılmaz boyutlara doğru büyür ve çifti çılgına döndürecek kötü bir kırılmaya yol açar. Bundan kaçınmak için, birlikte kaliteli ve samimi bir zaman geçirdiğinizden emin olun.  İş durumu, tayin olamama, askerlik gibi istem dışı durumlarda ise bireyler birbirlerini sık sık ziyaret etmeli.

Öfke

Kıskançlıkla baş etmek bir öfke yönetme yöntemidir. Bu yüzden, kıskançlık patlak verdiğinde, konuşmadan önce, sakinleşmek için kendinize zaman verin ve sessiz olun. Öfke Kontrolü makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

İronik olarak, bir ilişkide, kıskançlık kendinize daha yakın tutmak için mücadele ettiğiniz kişiyi sizden uzaklaştırabilir.

Kıskançlık Nedir? Kıskançlıkla Nasıl Baş Etmeli?” için 1 yorum yazılmış

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir