Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk

İnsanların duvardaki yamuk resmi düzeltmelerini ya da alışveriş sepetlerini antibakteriyel mendillerle silmelerini şaka yollu bir şekilde kendilerini “OKB” ilan ettiklerini duymuşsunuzdur. Peki onlar sadece mükemmeliyetçi midir yoksa gerçekten OKB mi? Obsesif Kompulsif bozukluk (OKB) ne kadar yaygındır? Nasıl teşhis edilir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), iki temel semptom olan obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterize bir anksiyete bozukluğudur.

Obsesyonlar, gitmeyen, istenmeyen ve aşırı sıkıntıya yol açan düşünceler, imgeler ve fikirlerdir. Örneğin, ölümcül bir hastalığa yakalanma ya da sevdiğiniz birine kötü bir şey olacağı konusunda sürekli endişelenmektir. Ya da arabanıza birinin çarpacağından şüphelenmek.

Kompulsiyonlar üstesinden gelmeniz gerektiğini düşündüğünüz davranışlardır. Örneğin, kontaminasyona takıntılıysanız, ellerinizi tekrar tekrar yıkayabilirsiniz. Temizlik, sayım, kontrol veya simetri sağlama da bunun içinde yer alır.

Obsesif Kompulsif Bozukluk
Fotoğraf: emgn.com

OKB teşhisi

OKB,  bir kan testi kullanılarak teşhis edilemez ancak semptomlara neden olabilecek fiziksel problemleri belirlemek için bir kan testi kullanılabilir.

OKB,  kalifiye akıl sağlığının  klinik değerlendirmesini kullanarak  semptomların sıklığı, şiddeti ve niteliğine göre teşhis edilir.

OKB’si olan kişiler,  takıntılarını ya da takıntılarının neden olduğu endişeyi geçici olarak hafifleten davranışlarda bulunarak en az bir saat en fazla bir gün geçirebilirler.

Sadece obsesyona veya sadece komplikasyonlara sahip olunduğu halde OKB tanısı koymak mümkündür.

Bir tanının anahtar bileşeni, OKB’nin yaşam kalitenize müdahale etmesidir.

OKB’nin Nedenleri

OKB yetişkinlerin yaklaşık % 1.2’sini etkiler ve bazen çocuklukta teşhis edilir. Erkek ve kadınların OKB oranlarında bir fark yoktur.

Hiç kimse, genetik bir bileşenin kanıtı olmasına rağmen, obsesif kompulsif bozukluğun nedenini tam olarak bilemez. OKB tanısı konulan kişi, özellikle bir çocuk veya gençse, bozukluğu geliştirme riski daha yüksektir.

Beynin bazı bölümlerinin doğru şekilde çalışmadığına dair kanıtlar vardır. Fakat genetik ve beyin anormallikleri üzerine araştırmalar devam etmektedir.

OKB için Tedavi Seçenekleri

OKB tedavi edilemez ancak ilaçla tedavinin yanı sıra psikoterapiye yanıt verir. Terapiler, OKB’si yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen kişilere yardımcı olabilir. OKB’li birçok kişi, tıbbi ve psikolojik tedaviyi birleştirerek en iyi sonucu almışlardır.

 

Kaynak

Obsesif Kompulsif Bozukluk” için 1 yorum yazılmış

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir