otizm

Otizm Spektrum Bozukluğu

Otizm Spektrum Bozukluğu, çocuklukta başlayıp, sosyal iletişim ve başkalarıyla etkileşimde bulunmadaki kalıcı bozulmalarla karakterize bir zihinsel bozukluktur. Otizm veya otizm spektrum bozukluğu, sosyal beceriler, tekrarlayıcı davranışlar, konuşma ve sözsüz iletişim zorlukları ve aynı zamanda kendine özgü güçlü yanları ve farklılıkları ile karakterize edilen bir dizi durumu ifade eder. Artık tek bir otizm olmadığını, ancak genetik ve çevresel etkilerin farklı kombinasyonlarından kaynaklanan birçok türün olduğunu biliyoruz.

Otizm’in en belirgin belirtileri, 2 ile 3 yaş arasında fark edilir. Bazı durumlarda, 18 ay kadar erken teşhis edilebilir. Otizmle ilişkili bazı gelişimsel gecikmeler daha önceden tanımlanabilir ve daha önce ele alınabilir.

otizm

Çocuğun gelişimi hakkında endişeleriniz varsa doktora görünmenizde fayda var çünkü erken müdahale önemlidir. İşaretleri öğrenmek, çocuğunuzun gelişim aşamalarını  incelemek ve mümkün olduğunca erken bir değerlendirme ve tedavi almak yaşam boyu fark oluşturabilir.

Ebeveynler genellikle çocuklarında alışılmadık davranışları ilk fark edenlerdir. Bazı durumlarda ebeveynler şunları dile getirdiği görülmüştür: beebek doğumdan “farklı” görünüyordu, insanlara karşı tepkisiz görünüyordu ya da uzun bir süre boyunca tek bir maddeye odaklanıyordu…

Daha fazla bilgi için: Otizmin Belirtileri

Otizmin bilinen tek bir nedeni yoktur. Araştırmalar, hem genlerin hem de çevrenin önemli rol oynadığını göstermektedir.

Daha fazla bilgi için: Otizmin Nedenleri ve Tanı

Otizm spektrum bozukluklarının tedavisinde erken müdahale önemlidir. Bu rahatsızlığı olan birinin yaşamı boyunca semptomlarını kontrol etmeyi öğrenmesi için kullanılan çeşitli tedavi teknikleri vardır. Bu yüzden erken yaşta bu tekniklerin öğrenilmesi hayatını olumlu yönde etkileyecektir.

Daha fazla bilgi için: Otizmin Tedavisi

Otizmli bir insanın yaşamı birçok faktöre bağlıdır: bozukluğun ne kadar şiddetli olduğu ve çocuğun semptomları için ne kadar erken tedavi aldığı bunları en önemlisidir.

Daha fazla bilgi için: Otizm ile Yaşamak

Otizm spektrum bozukluğundan kurtulma yolculuğunuza başlamak için birçok yol vardır. Birçok kişi, bu bozukluğun teşhisi için doktorlara veya aile hekimlerine başvuruyor. Bu iyi bir başlangıç ​​olsa da, hemen bir ruh sağlığı uzmanına da danışmanız tavsiye edilir.

Daha fazla bilgi için: Yardım Almak

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir