otizm

Otizmin Belirtileri

Otizm olarakta bilinen otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bir kişiye sıklıkla eşlik eden bazı durumlar vardır. Otizmin belirtileri kısıtlı veya tekrarlayıcı tip davranışları ve  erken gelişim döneminde ortaya çıkan sosyal iletişimde bozukluklar olarak genelleyebiliriz.

Duyusal Sorunlar

Çocukların algıları doğru olduğunda, gördükleri, hissettikleri veya duydukları şeyleri öğrenebilirler. Öte yandan, eğer duyusal bilgiler hatalıysa, çocuğun dünyadaki deneyimleri kafa karıştırıcı olabilir. Birçok otizmli çocuk, belirli seslere, dokulara, tatlara ve kokulara çok duyarlıdır. Bazı çocuklar cildine dokunan kıyafetleri neredeyse dayanılmaz bulur. Bazı sesler -bir elektrikli süpürge, bir telefon zil sesi, ani bir fırtına, hatta sahilde dalgaların sesi- bu çocukların kulaklarını kapatmasına ve çığlık atmasına neden olacaktır.

Zeka geriliği

Otizm spektrum bozukluğu olan birçok çocuğun bir dereceye kadar zihinsel bozukluğu vardır. Test edildiğinde, bazı yetenek alanları normal olabilirken, diğerleri özellikle zayıf olabilir. Örneğin, otizm olan bir çocuk, testin görsel becerilerini ölçen kısmında kötü, ancak dil alt testleri bölümleri üzerinde iyi sonuçlar verebilir. Ancak unutulmamalı ki Albert Einstein, İsaac Newton, Ludwig van Beethoven gibi tarihe damgasını vurmuş bilim ve sanat dünyasından çok sayıda ünlü de Asperger sendromu teşhisine sahip olduğu söylenmektedir.

Daha fazla bilgi için: Otizm ile Asperger Sendromu Arasındaki Farklar 

Nöbetler

Otizmli dört çocuktan biri, genellikle erken çocukluk veya ergenlik dönemlerinde nöbetler geçirir. Beyindeki anormal elektriksel aktivitenin neden olduğu nöbetler, geçici bir bilinç kaybı, bir vücut konvülsiyonu(havale), olağandışı hareketler görülebilir.

Daha fazla bilgi için: DSM-V Otizm Spektrum Bozuklukları Tanı Ölçütleri

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir