Rorschach

Rorschach Testi

Rorschach Testi

Çoğunuz, katılımcıların belirsiz mürekkep lekelerine bakıp gördüklerini tanımladıkları Rorschach mürekkep lekesi testini(Rorschach Testi) duymuşsunuzdur. Test genellikle popüler kültürde görülür. Bir kişinin bilinçsiz düşüncelerini, motiflerini veya arzularını ortaya çıkarmanın bir yolu olarak resmedilir.

Rorschach mürekkep lekesi testi, 1921’de Hermann Rorschach adında İsviçreli psikolog tarafından oluşturulan projektif psikolojik bir testtir .

Çoğunlukla kişiliği ve duygusal işlevselliği değerlendirmek için kullanılan, MMPI-2’den sonra en sık tercih edilen adli tıp testidir.

Rorschach Testi Nasıl Uygulanır?

Rorschach testi, siyah, beyaz ve griden meydana 10 adet mürekkep lekesi görüntüsünden oluşur.

Testin kullanımı, puanlanması ve yorumlanması konusunda eğitilmiş bir psikolog, on kartın her birini katılımcıya gösterir. Daha sonra kartın neye benzediğini düşündüğünü açıklamasını ister. Katılımcılar belirsiz görüntüyü istedikleri gibi yorumlamakta serbesttirler. Görüntüye bir bütün olarak, görüntünün belirli yönlerine ve hatta görüntüyü çevreleyen beyaz alana odaklanabilirler.

Sorulara bir kez cevap verdikten sonra, psikolog ilk izlenimlerini daha ayrıntılı bir şekilde ele almak için daha fazla soru sorar.

Psikolog ayrıca, şahsın tüm görüntüye bakıp bakmadığı gibi çok sayıda değişken üzerindeki tepkileri de derecelendirir. Bu gözlemler daha sonra bireyin profiline yorumlanır ve derlenir.

Rorschach Testinin Eleştirileri

rorschach testi
Rorschach Testi Kartları

Rorschach testi popülaritesine rağmen, önemli tartışmalara konu olmuştur. Test, 1950’ler ve 1960’larda standart prosedürlerin, puanlama yöntemlerinin ve normlarının eksikliğinden dolayı eleştirilmiştir.

Tahmin edebileceğiniz gibi testi puanlamak oldukça öznel bir süreç olabilir. Rorschach ile yapılan en önemli eleştirilerden biri, güvenilirlikten yoksun olmasıdır. İki psikolog aynı katılımcının cevaplarına bakarken bile çok farklı sonuçlara ulaşabilir.

Bu test öncelikle psikoterapi ve psikolojik danışmada kullanılır. Bunları düzenli olarak kullanan kişiler, çoğu zaman bir kişinin nasıl hissettiğine dair çok sayıda nitel bilgi edinebilirler.

Test şizofreni ve bipolar bozukluk gibi çarpık düşünce ile karakterize hastalıkların tanısında etkinlik göstermiştir.

Kullanımları ile ilgili tartışmalara ve eleştirilere rağmen, Rorschach testi günümüzde okullar, hastaneler ve mahkeme salonları gibi çeşitli yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir