Hippopotomonstrosesquipedaliophobia

Uzun Kelime Korkusu

Aslında ne kadar zararsız olursa olsun, neredeyse her şeyden bir fobi geliştirmek mümkündür. Uzun kelime korkusu nadir görülen bir sıkıntıdır fakat ondan muzdarip olanlar için sıkıntı yaratabilir.

Uzun Kelime Korkusu

Hippopotomonstrosesquipedaliophobia muhtemelen “uzun kelime” anlamına gelen sesquipedalian’dan alınır. Bu nedenle, sesquipedalophobia teknik olarak daha doğrudur.

Uzun kelime korkusunun isminin 35 harf olması da fazlasıyla ironik!

Etkileri

Tüm fobiler gibi, uzun kelime korkusu da hafif veya şiddetli olarak kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar sadece son derece uzun ya da çok lisanlı kelimelerden korkarlarken, diğerleri orta uzunluktaki kelimelerden bile korkarlar.

Bu korkunun günlük yaşam üzerindeki etkileri de, hastalar arasında önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Latin kökenli kelimelerden korkan bir üniversite profesörü veya uzun bitki isimlerinden korkan bir bahçıvan, iş hayatında ciddi zorluklar yaşayabilir. İşinde uzun kelimeler yer almayan kişiler hiçbir şekilde ciddi bir etki hissetmeyebilir.

Çocuklarda ve gençlerde, uzun kelime korkusu daha yıkıcı olabilir. Fen dersleri  ve araştırma projeleri genellikle uzun kelimelerin karmaşık tanımlarla ezberlenmesini içerir.  Bu fobisi olan çocuklar sınıf kaygısı yaşayabilirler. Özellikle akademik okullardaki öğrencilerde, izolasyon, depresyon ve sosyal fobiler görülmesi mümkündür.

Belirtiler

Birçok fobi titreme, üşüme veya terleme gibi dış semptomlara yol açmasına rağmen uzun kelime korkusunun belirtileri daha ince olabilir. Bu korkunuz varsa özellikle uzun kelimelerle karşı karşıya kaldığınızda zihinsel olarak kilitlenebilirsiniz. Konuşma ve kelime dağarcığınızı sınırlandırabilir. “Bu yazı çok karışık” veya “Bu konulara yatkın değilim” gibi ifadeler de dahil olmak üzere mazeretler saymak yaygındır.

Çocuklar okulla ilgili fobiler geliştirebilir veya okula ilgilerini kaybedebilirler. İsyan davranışları, ev ödevlerini “unutmak” ve son derece sınırlı bir kelime hazinesiyle konuşmak olası semptomlardır.

Uzun kelime korkusu nadirdir. Yaşamınızı etkilemeye başlayan herhangi bir semptom için bir uzmana danışmak hayati önem taşır. Ancak, birçok insanda, semptomlar hafiftir ve günlük yaşam aktivitelerini etkilemez.

Kaynak: Mike Wilson

İlgili fobiler

Uzun kelime korkusu, diğer okuma veya yazma korkularından kaynaklanabilir. Bibliyofobi ya da kitap korkusu, uzun kelimeler korkusundan kaynaklanabilir.

Nispeten yaygın bir korku şiir korkusudur. Doğası gereği, şiir genellikle uzun kelimelerden rahatsızlık duymaya eğilimli olanlarda korku yaratabilecek alışılmadık sözcükler ve sıra dışı ifadeler içerir.

Uzun Sözlerin Korkusunu Yönetmek

Birçok insan için uzun kelime korkusu hafiftir. Sizinki hayatınızı önemli ölçüde etkilemiyorsa, kelime dağarcığınızı genişletmek için bilinçli bir çaba göstermeniz yardımcı olabilir. Okuma ya da günlük konuşma yoluyla yeni kelimeler öğrenmek için fırsatlar arayabilirsiniz.

Semptomlarınız daha ciddiyse ve günlük hayatınızı etkiliyorsa, profesyonel yardım gerekebilir. Bir uzman, korkularınız üzerinde yoğunlaşmanıza ve tedavi sürecinde semptomlarınızı yönetmek için baş etme stratejileri geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Kaynak

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir